KIŞ HAZIRLIKLARI

Geçtiğimiz hafta sonunu çeşit çeşit turşu yaparak değerlendirdim. Böylece kış hazırlıklarım bitti sayılır. Amacım bunları teker teker sizlerle paylaşmaktı. Fakat gerek işlerimin yoğunluğu, gerekse blogcudaki şanssızlıklar nedeniyle bir türlü yeni yazılar ekleyemedim.

Önce, domates biberi ile yaptığım ve tavsiye edeceğim bu turşuyu anlatmak istiyorum.

 

 

DOMATES BİBERİ TURŞUSU

6 kg domates biberi yıkanıp çekirdekleri ayrılır ve her biri 5-6 parçaya bölünür. 2 baş sarımsak ayıklanır. Büyükçe bir tencereye 3 şişe sirke, 1 bardak tuz, 1 bardak şeker ve 1 bardak yağ konarak kaynatılır. Kaynamaya başlayıca biberler ve sarımsaklar ilave edilir. Tekrar kaynaması beklenir. Ara sıra karıştırılarak 5 dk. kadar kaynatılır ve sıcak sıcak kavanozlara doldurulur. Aralarına maydanoz dalları serpiştirilir. Kavanozların kapakları sıkıca kapatılır.

 

 

Bu turşu her ne kadar kaynatılıyorsa da yumuşamıyor ve kıtır kıtır oluyor. Tabii biberin özelliğinden. Domates biberi ile yapmak lazım.

 

BİBERLİ DOMATES KONSERVE

 

 

Yaz domatesinin tadını kışın bulamıyoruz. Bu yüzden bir miktar da domates konservesi yaptım. Özellikle menemen, çeşitli soslarda hatta üzerine zeytinyağı döküp kahvaltıda dahi yiyebilirsiniz.

Domatesleri rendeleyin. İstediğiniz miktarda yeşil biberi közleyip kabuklarını soyunuz, doğrayınız ve domateslere karıştırınız. Kavanozlara doldurup kapaklarını sıkıca kapatınız. Büyük bir tencereye yerleştiriniz. Kavanozların üzerini geçecek kadar su ilave ediniz. 10 dk. kaynatınız. Kavanozları çıkardıktan sonra kapakları alta gelecek şekilde koyup sızıntı yapıp yapmadığını kontrol ediniz.

 

 

YUVARLAK BİBER TURŞUSU

 

 

Bu biberleri çok seviyorum. Ne çok acı ne de tatlı. Hafif hoş bir acısı var. Yapılışı da kolay. Biberler yıknıp ayıklandıktan sonra kavanozlara doldurulur. Aralarına sarımsak konur. 1 litre suya 5 kaşık kalın tuz hesabı ile turşu suyu hazırlanır. Asitlenme olabilmesi için de 1 kaşık şeker ve 1 kaşık limon suyu ilave edilir. Kavanozlar bu su ile doldurulup sıkıca kapakları kapatılır ve ilk bikaç gün güneş gören bir otamda bekletilir. Daha sonra Serin ve karanlık bir yere kaldırılır.

 

 

TURŞU VE KONSERVEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dikkat! Açık tencerede değil basınçlı kapta kaynatın
Evde yapılan konservenin açık tencerede değil basınçlı kapta kaynatılması ve asit seviyesinin artırılması gerekiyor.

1 Asit düzeyini artırın
Zehir oluşturan bakteride asit düzeyi önemli. Yani asitliği düşük olan gıdalar bakteri açısından daha riskli. Bu nedenle domates hariç tüm sebzeler daha çok dikkat istiyor. Sirke, limon suyu eklenmesiyle gıdada asitlik artırılabiliyor(turşu gibi gıdalar). Bazı domates çeşitlerinin de asitliği düşük olabildiği için, yine de asitliğin limon suyu, limon tuzu gibi eklemelerle artırılması öneriliyor.

2 Basınçlı kaplar kullanın
Kaynatma açık tencerede değil basınçlı kapta olmalı. Normal bir tenceredeki kaynatma ile ocak ateşi ne kadar artırılırsa artırılsın bulunulan bölgenin rakımına da (deniz seviyesinden yükseklik) bağlı olarak kaynama sıcaklığı 100 dereceyi aşamaz. Bu sıcaklık da Botulinum bakterisinin yok edilmesine yetmez.

3 Isının derecesi ve süre bağlantısı önemli
Özellikle yeşil fasulye, bezelye, ıspanak, mısır, pancar, bamya, kabak gibi düşük asitli sebzelerin konservelenmesinde mutlaka basınçlı kaplar kullanılmalı. 116-121 derece sıcaklık aralığında düşük asitli konserve gıdadaki bakterilerin yok edilmesi için gereken süre 20-100 dakika aralığındadır. Evde konserve yapılırken gıdanın güvenli oluşunu sağlayacak olan en önemli husus şeker, tuz ve hatta aspirin ilavesi değil, etkin olarak uygulanacak ısıl işlemin süresi ve sıcaklığıdır.

4 Tadarak değil, gözle kontrol edin
Konserve gıda tüketilmeden önce kontrol edilmeli. Bu kontrol tadarak değil, kavanoz kapağının şişmesi veya kenarından sızıntı olması, sıvı kısmın kapağı açarken fışkırması veya doğal olmayan rengin veya kötü bir kokunun mevcudiyetinin kontrolüdür.

5 Yemeden önce kaynatın
Ek önlem olarak, konserve gıdalar tatmadan önce en az 10 dakika kaynatılmalıdır.

6 Rakım yükseldikçe kaynama süresi artmalı
Deniz seviyesinden her 300 metre yükseklik artışı için, 10 dakikalık kaynatma işleminin süresi 1 dakika daha uzatılmalı. Örneğin 1500 metre rakımda bir bölgede yaşıyorsak, 15 dakika kaynatmak gerekir. Kaynama sırasında köpüklenme varsa yemeden atılmalı.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !